Какво да правим?
Ако сте пострадали от престъпление или до Вас достигне информация за извършено престъпно деяние, независимо дали разполагате с данни за неговия автор, следва да уведомите за това органите на прокуратурата.
Уведомяването става основно чрез изготвяне на писмен сигнал (жалба, молба, съобщение и пр.), който задължително следва да бъде подписан от неговия автор (анонимните сигнали не се приемат за разглеждане).
Изготвения от Вас документ може да депозирате лично в регистратурата на най-близката прокуратура или да го изпратите по пощата.
Удобството на първия вариант е, че веднага след приемането на сигнала съответният служител ще Ви уведоми за деловодния номер, под който той е бил регистриран, така че да бъдете улеснени при извършване на последващи справки за движението на преписката. Това можете да направите и онлайн с номер на преписката и годината на подаването й.
Подаденото и подписано от Вас съобщение трябва да съдържа данни за актуален адрес, на който впоследствие да бъдете уведомени за резултатите от преписката. Желателно е в сигнала си да изложите максимално подробно известните Ви факти, а не да използвате абстрактни и принципни изявления. Това ще улесни прокурора, който разглежда преписката, в преценката му дали да препрати съобщението Ви в друга прокуратура по компетентност или сам да възложи съответната проверка.
В случай че жалбата Ви бъде препратена в друга прокуратура (напр. прокуратура в друг съдебен район), на посочения от Вас адрес ще получите копие от писмото за препращане, така че да сте уведомени за движението на преписката.
Образец на жалба/сигнал
За да изтеглите образец на жалба/сигнал за извършено престъпление натиснете ТУК